Możliwości urzędu skarbowego w zakresie sprawdzanie źródeł dochodów

Urząd Skarbowy, jeśli tylko zechce, ma możliwość weryfikacji złożonych dokumentów i prawdziwości przedstawionych danych. Dlatego też bardzo ważne jest, aby nie kłamać ani niczego nie zatajać w dokumentach wysyłanych do urzędu skarbowego.

Ile zarabia podatnik?
Ile zarabia podatnik?

Ile zarabia podatnik?

W zeznaniu rocznym podatnik ma obowiązek ujawnienia wszystkich swoich dochodów z danego roku podatkowego. Zazwyczaj są to dochody tylko z jednego źródła, z etatowej pracy. Część osób jednak zarabia także dodatkowo na przykład na umowie zlecenie bądź umowie o dzieło. Wszystkie te dochody trzeba ujawnić. Trzeba pamiętać o tym, że również instytucja wystawiająca PIT, to znaczy pracodawca, prześle te same dane do Urzędu Skarbowego, ponieważ ma taki obowiązek wobec prawa. W związku z tym zaniżanie dochodów jest zupełnie pozbawione sensu, ponieważ urząd skarbowy i tak dowie się o rzeczywistej kwocie przychodu z innego źródła.

Działalność nierejestrowana
Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana

Od jakiegoś czasu można w Polsce prowadzić działalność nierejestrowaną, to znaczy można wykonywać usługi bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Do tej pory było to zakazane prawem. Trzeba tylko pilnować, aby nie przekroczyć określonej prawym kwoty przychodu oraz ewidencjonować zarobione pieniądze. Dochody z działalności nierejestrowanej trzeba także rozliczyć w zeznaniu rocznym. Trzeba zrobić to uczciwie, nie pomijając żadnej zarobionej kwoty. Niektórzy tylko czyhają, aby przyłapać sąsiada bądź znajomego na kłamstwie i donieść do urzędu skarbowego.

Jak urząd skarbowy sprawdza dochody?
Jak urząd skarbowy sprawdza dochody?

Jak urząd skarbowy sprawdza dochody?

Urzędnicy Urzędu Skarbowego mają ogromne możliwości kontroli podatników. Mogą bez trudu sprawdzić, gdzie podatnik pracuje i ile zarabia. Bardzo częste jest obecnie sprawdzanie obywateli na portalach społecznościowych, gdzie zamieszczają oni mnóstwo informacji z prywatnego życia. Możliwości urzędu skarbowego w zakresie sprawdzanie źródeł dochodów są niemalże nieograniczone. Trzeba pamiętać o tym, że urzędnicy Urzędu Skarbowego współpracują z innymi organami ścigania, na przykład z policją. Z pewnością wyniki kontroli mogą pokazać nieprawidłowości, jeśli tylko podatnik nie ujawnił czegoś istotnego w kontakcie z urzędem skarbowym. Dlatego też warto mieć świadomość tego, że przekazując informacje do urzędów należy mówić prawdę.

Adres

znajduje się pod adresem:Dane kontaktowe

Telefon:
Fax:
e-mail:
NIP:
REGON:
STRONA WWW:
Kod w systemie e-daklaracje:

Godziny otwarcia:

jest otwarty w następujących godzinach:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne

Mapa dojazdowa

Inne urzędy skarbowe